Co to jsou samonosná schodiště?


Proč budovat v domě schodiště? Nevyplatí se v dnešní době mít jen přízemní dům? Ano to se rozhodně vyplatí, jestliže máte dostatečný pozemek, neboť dům zabere velký prostor. Je to skvělá volba, když počítáte s tím, že v domě zůstanete i na stáří a nemusíte se bát, že vám budou dělat schody problémy. Ovšem ne vždy jde postavit bungalov. Proto si dnes řekneme, jaký máme na výběr schodiště a co jsou takzvaná samonosná schodiště.

Schodiště nám pomohou dostat se z přízemních prostor do prostor v prvním patře. Není to nic světoborného, ale nějakým způsobem se dostat nahoru musíte. Ano můžete si nechat vybudovat výtah, ale není to běžnou výbavou patrových domů, jen v případech panelových domů nebo, tam, kde bydlí nějaký invalida na vozíku. Ti ho ke svému pohybu do vyšších pater opravdu potřebují. Když jste mladá rodina, tak zatím s těmito obtížemi nepočítáte a schodiště je proto jasnou volbou.

samonosné schodiště

Co jsou to samonosná schodiště a můžete je mít právě vy ve vašem domě? Ano rozhodně můžete. Je to druh schodiště, který nepotřebuje podpěrnou konstrukci. Drží bez podpěry a nemusíte se bát, že by vám spadlo, to se rozhodně neděje. Díky tomu, že je bez podpory se lépe zapracovává do prostoru. K upevnění se používá nerezová ocel. Slouží k upevnění a vynášení prvků. Ta může být upravena různými způsoby, jako jsou například barevné práškovaní, brus nebo lesk.

samonosné schodiště

Nášlapové plochy bývají nejčastěji z tvrdého upravovaného dřeva, jako je dob nebo buk. Může se jednat opět o různé způsoby úpravy. Můžete je nechat přírodní jen ošetřené olejem nebo voskem, nebo pak změněné mořením či barvené. To už je na vás, který druh a způsob úpravy zvolíte. Pro nášlapové plochy se nepoužívá měkké dřevo. To je pro výrobu nevhodné. Ale můžete místo dřeva zvolit kámen, mramor, sklo nebo rošty. Vzhled je pouze na vás.