Trápí vás silná menstruace?

Menstruaci dříve ženy dostávaly v dřívějším věku, uvádí se že zhruba okolo patnáctého roku. Souvisí to samozřejmě s tím, že v této době se dívky vdávaly a byly připravené na plození dětí. Změna životního stylu celé společnosti s sebou nese změny v i oblasti menstruace. Protože dívky už nerodí od 15 let ale mnohem později, v moderní společnosti se první menstruace opozdila a většinou přicházela až o dva roky později. Jenže vlivem hormonální antikoncepce a chemických látek, které používáme denně, se první menstruace objevuje už i u devítiletých dívek, i když to se pohlavní zralostí a přípravou na plození dětí nemá nic společného.

vložky a tampony

Matky by si s dcerami měly o menstruaci promluvit hned jak ucítí, že jsou na to jejich holčičky připravené. Není potřeba hned zacházet do detailů, ale už jako děti předškolního věku by měli naši potomci vědět o co jde. Dívky potom nebudou překvapené až první menstruaci dostanou. I přesto že už dávno nejde o tabu, stále je to téma, o kterém se celá řada dospělých lidí zdravá a stydí mluvit, což vede jen k tomu, že se tento stud přesouvá na další generaci.

černé kalhotky

Intenzita je důležitá
Je potřeba dívkám říct, že menstruace má určitou sílu. Začíná jako slabá, postupně sílí a poslední dny je spíše slabší. Během ní se mohou dostavit bolesti hlavy a často i bolesti břicha. Někdy pomůže obyčejný prášek od bolesti, ale často je nutné sáhnout po bylinkách a změnit i menstruační pomůcky. Moderní vložky a tampony jsou bělené chlorem a pouští vlákna, což může zosobňovat zdravotní problémy. Nejlepší je používat menstruační kalhotky pro silnou menstruaci, ale i pro menstruaci střední či slabou. Pokud vhodně zvolíte sílu kalhotek, budete chráněná na 100 %. I kalhotky se musí měnit, ale jejich nošení je pohodlné a diskrétní, není se tedy potřeba stydět za to, že dívka menstruuje.