Proč používat látkové pleny

Všichni víme, že plenu dítě nosí celý den, a to i v noci. Tráví v ní tedy celé dny, a proto je důležité vybrat takové pleny, které mu nebudou způsobovat problémy. Jednorázové pleny u většiny rodičů bohužel vyhrávají na celé čáře, protože jsou velmi jednoduché na používání. Po znečištění se vyhodí a vezme se čistá plenka. Problémem je, že jednorázové pleny jsou velkou zátěží pro životní prostředí.

látková plena

Látkové pleny jsou ekologické, to je jasné asi všem. Sice se musí prát, ale vydrží celé generace, takže není potřeba kupovat nové. Pleny se po znečištění vyperou a vyžehlí, aby miminko nikde netlačily a aby v sobě neměly choroboplodné zárodky. Látkové pleny pro miminko se vyrábí buď z bavlny, bambusu a nebo mušelínu. Všechny tři druhy jsou velmi vhodné pro použití na jemnou dětskou pokožku, která je náchylná ke vzniku opruzenin a dalších kožních problémů. Proto byste němci používat levné látky, které škrábou a jsou neprodyšné, protože jsou vyrobeny z umělého materiálu.

Určitě i vaši rodiče mají schované látkové pleny ještě po vás, ani tyto se nemusíte bát používat. Nic jim není, protože látka vydrží dlouhé roky. I dnes můžete koupit použité sady látkových plen, které stačí přeprat a vyžehlit a jsou připraveny i pro vaše miminko. Látkové pleny nezatěžují životní prostředí a neprodukují odpad. Používají se nejen na přebalování, ale například pro odříhnutí.

svrchní kalhotky

Je jasné že pořizovací náklady jsou nižší u jednorázových plen, ale když si spočítáte kolik balíků za měsíc použijete, dostanete se na mnohem vyšší částku než jsou látkové pleny. Ty totiž koupíte jednou a používáte je třeba pro všechny vaše děti. Pak je můžete prodat někomu dalšímu. Stojí za to vyzkoušet látkové pleny alespoň na používání na doma, protože jsou jemné, neobsahují zbytečné chemikálie a navíc budete ohleduplnější k naší planetě.