Stavíme dětem na zahradě altán

Altány patří již mnoho stovek let k oblíbeným zahradním stavbám. Poskytují útočiště před letním sluncem i před nepřízní počasí, jestliže vás venku zaskočí dešťová přeháňka. Zároveň poslouží pro posezení s šálkem kávy a se zákusky, s nimiž pohostíte vaše přátele. Altány však milují i děti, kteří si jimi představují svůj vlastní příbytek a uvnitř si je zařizují podle svého různými dekoracemi z papíru a dalšími vhodnými předměty.

štěrk pro základy altánu

Chcete-li vašim ratolestem splnit jejich toužebné přání a nechat vystavět na zahradě altán, jistě vám budou vděčné a i po mnoha letech v dospělosti vám vaši snahu nezapomenou. Se stavbou můžete začít v teplém období roku, nejlépe na konci dubna či začátkem května, kdy již není zemina promrzlá, a stavební práce nebrzdí sněhové srážky.

zemní práce

Na výkopové práce si sjednejte profesionály

Stavba altánu bude vyžadovat přesný pracovní postup, který bude začínat vyměřením prostoru pro hloubení otvoru k výstavbě betonové základové desky. Zemní práce byste měli pro jistotu svěřit specialistům, protože se zde mohou vyskytnout i jisté komplikace:

Fyzická dřina – kopáči jsou zvyklí tvrdě pracovat, ale co vy? Zvládnete vyhloubit poměrně hluboký a rozsáhlý otvor v zemi? Kdo není trénovaný, může jej fyzická dřina řádně zaskočit.

Problematické podloží – ne vždy jde o ornou půdu, do které zaboříte rýč, a hloubení výkopu jde téměř samo. Tu a tam se objeví velký balvan, skalisko či hutný jíl.

Výstavba pažení – někdy je nutné zabezpečit výkopovou jámu pažením, například při nestabilní zemině. Toto by měli zajistit pouze odborníci.

Inženýrské sítě v zemi – nemáte-li k dispozici technické výkresy a plány, které přesně zakreslují polohu inženýrských sítí (rozvodů plynu, elektřiny, vodovodního potrubí a kanalizace), měli byste to dát firmě na vědomí, aby si počínala opatrně a toto nepodcenila.